2018 - yil “Faol tadbirkorlik, innovatsion g'oyalar va texnologiyalarni qo'llab-quvvatlash yili” munosabati bilan O'zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat Palatasi tomonidan Palata a'zolariga elektron guvohnoma berish tizimi joriy etildi.
Ushbu elektron guvohnomada Palata a'zosining yuridik nomi, tashkiliy-xuquqiy shakli, shuningdek Palata a'zosining soliq to'lovchining indetifikatsion raqami (STIR), guvohnomaning amal qilish muddati va boshqa ma'lumotlar ko'rstatilgan. Bunday tizimni joriy etishdan maqsad Palata a'zolariga yanada qulaylik yaratish va elektron shaklda guvoxnomalarni yuborish orqali ularning vaqtini tejashdan iborat. Shu bilan birga, guvoxnomani qalbakilashtirishga yo'l qo'ymaslik maqsadida guvohnomani tekshirishning 3 xil ko'rinishi aks ettirilgan:
• QR-kod;
• Palataning rasmiy veb-saytiga havola;
• Palataning kol-sentr raqami (telefon orqali a'zolikni aniqlash maqsadida)
Ushbu elektron tizimning afzalligi quyidagilardan iborat:
1. Palata a'zolarinig vaqtini tejash, chekka hududlarda joylashgan korxona va kompaniya vakiliga (tadbirkorlik sub'ektlariga) guvoxnomani topshirish bilan bog'liq xarajatlarni qisqartirish;
2. Guvoxnomani olish muddatini qisqartirish;
3. Palata a'zolarining yuridik nomi, tashkiliy huquqiy shakli, Palataga a'zolik muddati, guvohnoma sonini va boshqa ma'lumotlarni Palataning elektron bazasidan tekshirish imkoniyatini yaratish.
Shu o'rinda qayd etish lozim, guvoxnomaning yangi elektron ko'rinishi birinchi navbatda Palata a'zoligiga endigina ko'shilgan tadbirkorlarga va a'zolik guvohnomasining amal qilish muddati o'tgan Palata a'zolariga beriladi so'ngra bosqichma-bosqich barcha Palata a'zolari guvoxnomalari elektron shaklga o'zgartiriladi

Внедрена система выдачи электронных свидетельств членства
В связи с объявлением 2018 года, Годом поддержки активного предпринимательства, инновационных идей и технологий, Торгово – промышленная палата Республики Узбекистан разработала и внедрила систему по электронной выдачи свидетельств членам Палаты.
В данном электронном свидетельстве указывается юридическое название члена Палаты, организационно – правовая форма, а также ИНН члена Палаты, срок действия свидетельства и другое.
Целью внедрения такой системы является – создание удобств для членов Палаты и экономия времени путем отправки свидетельств членам Палаты в электронном виде.
Вместе с тем, в целях недопущения фальсификации свидетельств Палаты, проверки их подлинности в свидетельстве отражены путём 3 вида:
- QR-код;
- Веб-сайт Палаты (ссылка);
- Контактный номер кол-центра Палаты (в целях уточнения о членстве в Палате).
Преимуществом данной системы является:
- Экономия времени членов Палаты, а также сокращение издержек Палаты связанная с доставкой свидетельств членам Палаты в отдаленные регионы;
- Высокий уровень безопасности связанная с фальсификацией данного документа;
- Создание возможности для проверки юридического названия, организационно – правовой формы, срока членства в Палату, номер свидетельства и другие информации из база данных Палаты;
- Сокращение времени ожидания получения свидетельств.
Свидетельства членам Палаты будут выдаваться поэтапно, в первую очередь новым членам и членам с истекшим сроком действия свидетельств о членстве в Палату, а затем поэтапно остальным.