Markaziy Osiyo davlatlarida qishloq xo'jaligi mahsulotlarini eksportini diversifikatsiyalash bo'yicha istiqbolli bozorlar tahlili
Germaniya Xalqaro hamkorlik tashkilotining «Markaziy Osiyoda savdo tartibotlarini soddalashtirish» loyihasi tomonidan Markaziy Osiyo davlatlari mahslotlarining tashqi bozorlarga kirishlarini osonlashtirish bo'yicha strategiya ishlab chiqish maqsadida istiqbolli qishloq xo'jaligi mahslotlarini eksportini diversifikatsiya qilish bo'yicha tadqiqotlar amalga oshirilgan bo'lib, unga ko'ra yangi uzilgan meva-sabzavot mahsulotlari, quruq meva, yong'oq, dukkakli don mahsulotlari va go'sht mahsulotlari bo'yicha tahlillar amalga oshirilgan.
Mazkur tadqiqot asosida Germaniya, Xitoy, BAA va boshqa maqsadli xorijiy bozorlarga mahslotlarni eksport qilishning talablari, shuningdek, amaldagi qonunchilik tabalari, bozordagi mavjud holat savdo tarmoqlari, raqhobat muhiti bozordagi talab va iste'molchilarning xoxish-istaklari chuqur o'rganib chiqilgan.
Eksport geografiyasini kengaytirish va yangi bozorlarga chiqish bo'yicha mavjud muammolar o'rganilgan va ularning asosida aniq taklif va tavsiyalar bildirilgan.
Germaniya Xalqaro hamkorlik tashkiloti va "Euromonitor International" kompaniyasi hamda O'zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi hamkorligida 2018 yil 16 yanvar kuni, mahalliy meva-sabzavot mahsulotlari eksporti bilan shug'ullanuvchi tadbirkorlar ishtirokida tashkil etilgan davra suhbati davomida o'tkazilgan tadqiqot natijalarini quyidagi sahifadan yuklab olishingiz mumkin.

Анализ приоритетных рынков для диверсификации экспорта сельскохозяйственной продукции из стран Центральной Азии.
C целью разработки стратегий для улучшения доступа продукции стран Центральной Азии на внешние рынки Программой GIZ «Упрощение процедур торговли в Центральной Азии» проведено исследование по определению возможностей диверсификации экспорта приоритетных видов сельскохозяйственной продукции.
В рамках данного исследования рассматривались свежая плодоовощная продукция, сухофрукты, орехи, бобовая и мясная продукция. Изучены требования доступа рассматриваемых видов продукции на потенциальные внешние рынки (Германия, Китай, ОАЭ), включая законодательные и рыночные требования, дистрибьюторская сеть и конкуренция, спрос и предпочтения потребителей.
Проанализированы проблемы и представлены рекомендации для улучшения выхода продукции на новые внешние рынки и расширения географии экспорта.
Результаты исследования, которые проводилось компанией Euromonitor International по заказу Программы GIZ «были представлены на круглом столе с участием экспортеров и производителей плодоовощной продукции, который был организован Торгово-промышленной палатой Республики Узбекистан 16 марта 2018 года.
Отчеты с результатами исследования можно скачать по следующим ссылкам
Мясная продукция читать в pdf Плодоовощная продукция читать в pdf Сухофрукты, орехи, бобовые читать в pdf