Savdo-sanoat palatasida Yaponiya kompaniyalari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
2022 yil 15 aprel' kuni O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasida Yaponiya ishbilarmon doira vakillaridan iborat delegasiya bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi mas'ul vakillari hamda Yaponiyaning kichik moliya tashkilotlari, mehmonxona, restoran, elektrotexnika, kosmetika, konsalting va logistika yo‘nalishidagi kompaniyalar ishtirok etdilar.
Yaponiya tomoni respublikamizda biznes faoliyatini yo‘lga qo‘yish istagi yuqori ekanligini, hamda yurtimizda xorijiy investor va kompaniyalar uchun yaratilgan imkoniyatlar yapon kompaniyalarini yurtimizga qiziqishini yanada oshirayotganligini bildirdi.
O‘z navbatida Palata mas'ul xodimi G‘.Usmonov Yaponiyaning farmasevtika, elektrotexnika, qurilish materiallari, charm-poyabzal, to‘qimachilik sanoati kompaniyalarining ishlab chiqarish zanjiriga O‘zbekiston kompaniyalarini jalb etish masalalarini muhokama qildi.
Bunda O‘zbekistonda yapon kompaniyalarini mazkur tarmoqlar bo‘yicha investision loyihalarni hamkorlikda amalga oshirish va respublikamizdan eksportbop mahsulotlarni Yaponiyaning yetakchi kompaniyalari ishlab chiqarish zanjiriga ulangan holda Osiyo davlatlariga eksport qilish taklif etildi.
Uchrashuv yakunida Yaponiya tomoni bilan farmasevtika, elektrotexnika, qurilish materiallari, charm-poyabzal, to‘qimachilik va boshqa yo‘nalishlarda kelajakdagi hamkorlik istiqbollari belgilab olindi.

В Торгово-промышленной палате состоялась встреча с японскими компаниями
15 апреля 2022 года в Торгово-промышленной палате Узбекистана состоялась встреча с делегацией деловых кругов Японии.
Во встрече приняли участие представители Торгово-промышленной палаты Узбекистана, а также японских микрофинансовых организаций, гостиниц, ресторанов, электротехнических, косметических, консалтинговых и логистических компаний.
Японская сторона отметила высокое стремление наладить бизнес в стране, а также возможности, созданные в нашей стране для иностранных инвесторов и компаний, что еще больше повышает интерес японских компаний к нашей стране.
В свою очередь ответственный сотрудник Палаты Г.Усманов обсудил вопросы привлечения узбекских компаний в производственную цепочку японской фармацевтической, электротехнической, строительных материалов, кожевенно-обувной, текстильной промышленности.
При этом предложено японским компаниям в Узбекистане совместно реализовывать инвестиционные проекты в этих отраслях и экспортировать экспортоориентированную продукцию из нашей страны в страны Азии, подключив их к производственной цепочке ведущих японских компаний.
В завершение встречи были обозначены перспективы дальнейшего сотрудничества с японской стороной в фармацевтике, электротехнике, строительных материалах, кожевенно-обувной, текстильной и других областях.